Düğün günü fotoğraf çekimi

VenusWed ekibi olarak çok uzun zamandır bu yazıyı yazmayı planlasak da yoğun çekim dönemini atlatmadan maalesef bitirmek bir türlü kısmet olmadı. Şimdi size hayatınızın en önemli günü olan düğün gününüzde yaptıracağınız fotoğraf çekimi hakkında geçmiş tecrübeleremize dayanarak çok önemli bilgiler vereceğiz.

Dikkat etmenizi istediğimiz en önemli şey bu yazı tamamen düğün günü çekiminizi kapsayacak bilgiler içeriyor olacak. Yani bunun TELAFİSİ YOK!

Bu yüzden vereceğiniz karar çok ama çok önemli. Şu an konuştuğumuz konu “Dış Çekim” yada “Save the Date” çekimi olsa yine bir şekilde telafi edilebilir ama düğün gününüzün tekrarı olmayacak. Bu yüzden bu işi profesyonel bir şekilde yapan kişiler ile çalışmanız sizin için en iyi karar olacaktır. 

Aklınızda fotoğraf çekimi ile ilgili belki de yüzlerce soru olacaktır. Bu yüzden ilk önce sizin tam olarak ne istediğinize karar vermeniz, bunları netleştirmeniz çok önemli. Yani siz tam olarak ne istiyorsunuz? Bunu netleştirdiyseniz bir sonraki aşamaya geçelim.

Zamanınızı boşa harcamamanız adına size bu noktada çok önemli bir bilgi vermemiz gerekiyor. Düğünlerin yapılacağı bazı oteller, mekanlar vb. yerlere dışarıdan fotoğrafçı getirilmesi kesinlikle yasak oluyor. Bazı yerlerde ise belli bir miktar ödeme yaparak dışarıdan çalışma tarzı içinize sinen fotoğrafçıyı getirme şansınız oluyor. Bu yüzden mekanı seçerken buna çok dikkat etmenizi öneriyoruz. Eğer fotoğrafçınızı siz seçmezseniz düğün bittikten sonra elinize geçecek fotoğrafların kalitesi tamamen şansınıza kalmış demektir. Bu tür mekanlarda kar amacı güdülerek yeterince profesyonel olmayan kişiler çalıştırıldığından fotoğrafların kalitesi sizi tatmin etmeme ihtimali oldukça yüksektir. O yüzden VenusWed olarak sizi bu konuda uyarmak isteriz. 

Biz uyarımızı yaptığımıza göre düğününüzün yapılacağı mekana fotoğrafçının girebildiğini varsayarak yazımıza devam ediyoruz. Açıkçası burada da konumuz ikiye ayrılmak zorunda.

1) Şipşak Fotoğraf Çekimi: Kısaca açıklamak gerekirse şipşak fotoğraf çekimi yapan fotoğrafçılar anlaştığınız süre boyunca sizin yakınlarınız ile birlikte fotoğraflarınızı çekip aynı gün bunları basıp size belli bir ücrete satan fotoğrafçılardır. Böyle bir fotoğraf servisi düşünüyorsanız fiyatlandırma ve ödeme konusunda bütün detayları önceden netleştirmeniz oldukça önemli. Aksi halde anlaşılanın çok daha fazlasına ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da VenusWed olarak size ikinci önemli uyarımız olsun. 

Biz işin daha çok sanatsal boyutuyla ilgilendiğimiz için VenusWed olarak “Düğün Günü Belgesel Çekimi” yapıyoruz. Tecrübelerimizin daha fazla olduğu bu alanla ilgili sizi bilgilendirmemiz daha doğru olacaktır. O halde şimdi de belgesel fotoğraf çekimine bakalım.

2) Belgesel Fotoğraf Çekimi : Açıkçası çok ama çok derin bir konu ve elimizden geldiğince size kısa ve basit anlatmaya çalışacağımıza emin olabilirsiniz. Ne demiştik en başta. Bu günün telafisi yok. Bizim gibi Belgesel Fotoğraf Çekimi yapan fotoğrafçıların en büyük çabası önemli bütün anları sanatsal bir bakış açısı ile yakalamaktır. Fotoğrafların odağı her zaman siz olursunuz. Yani gelin ve damat. Fazla ortalıkta görünmeden o en önemli güne farklı bir gözden bakarak sizin ömür boyu pişmanlık duymadan bakacağınız fotoğraflar üretmeyi amaçlar bu fotoğrafçılar. VenusWed olarak bizim de çekmekten en çok zevk aldığımız çekim türüdür kendisi. 

Sonuç olarak düğün gününüzde fotoğraf çekimi yaptıracaksınız. Elinizde iki seçenek olacaktır. Hatıra olsun diyorsanız “Şipşak Fotoğraf Çekimi” yapan fotoğrafçılarla, sanatsal olsun diyorsanız da “Belgesel Fotoğraf Çekimi” yapan fotoğrafçılarla çalışmanız gerekiyor. 

Bizce siz sanatsal fotoğraflar istersiniz. O yüzden yazının devamı Belgesel Fotoğraf Çekimi hakkında olacaktır. 

Artık fotoğrafçı seçmeye sıra geldi. Farklı platformlar üzerinden birçok fotoğrafçı ile iletişime geçip onlardan fiyat ve paket bilgisi almışsınızdır. Öncelikle bütçenizi de göz önüne alarak çalışmak istediğiniz fotoğrafçıların daha önce yaptığı çekimleri çok dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Maalesef zor bir süreç ama belki de en önemli süreç de bu. Farklı fotoğrafçılar kaliteli işler sunsalar bile bir tanesi size her zaman daha güzel gelecektir. Onu bulmaya çalışın. 

Örneğin bizi seçen çiftlere neden VenusWed’i seçtiniz diye sorduğumuz zaman çok büyük çoğunluğu fotoğrafların renklerinin hoşlarına gittiğini söylüyor. O yüzden siz de içinize en çok sinen fotoğrafçıyı bulup onunla tekrar iletişime geçmelisiniz.

Bu aşamada bazı çiftlerimiz bize telefon ederek, bazıları WhatsApp üzerinden, bazıları mail ile bazıları ise Instagram’dan mesaj atarak bizimle çalışmak istediğini söylüyor. Zaten fiyat ve paketler hakkında bilgileri olduğu için bu aşama kolayca geçiliyor. 

Araya bir uyarı ile girmek zorundayız tekrar. Siz ne kadar iyi niyetli olursanız olun biraz da temkinli davranmak zorundasınız. Güvenmediğiniz fotoğrafçıya hayatınızın en önemli gününü emanet etmeyin. Böyle bir hata yaparsanız üzülen kişi siz olabilirsiniz. Düğün gününüz geldiğinde ulaşamadığınız bir fotoğrafçı… Düşüncesi bile çok kötü. O yüzden seçtiğiniz fotoğrafçının Instagram hesabına, özellikle websitesine bakıp bu işi tam zamanlı olarak yapıp yapmadığına çok ama çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Biliyoruz ki herkes çok yoğun bir şekilde çalışıyor ve aynı şehirde bile yüz yüze görüşmek için yeterli boş vakit bulunamıyor. Bu yüzden biz genelde en son telefon ile ya da görüntülü arama ile çiftlerimizde görüşüp çekimlerinin olacağı günü netleştirip daha sonra rezervasyonlarını hemen yapıyoruz. 

Ama düğünden önce genelde çiftler düğün yapılacak mekan için son kontrolleri yapmaya gittiğinde biz de oraya gidip hem çiftle görüşüyoruz, hem de mekan hakkında çekim öncesi fikir sahibi oluyoruz. 

Belgesel çekimler genelde siz hazırlanmaya başladığınız zaman başlar ve ortalama 14 saat sürer. Son yıllarda Belgesel Çekimi yapılırken Düğün Hikayesi Video Çekimi istekleri gelmeye başladı ve bu tarzda çekimler de sizi oldukça etkileyen tarzda işler ortaya çıkmasına sebep oluyor. Koşuşturma içinde geçen yaklaşık 14 saatlik bir süreci ortalama 6-8 dakikada karşısında bulan çiftler için çok güzel bir anı olarak kalıyor. BURAYA tıklayarak Instagram sayfamızı takip ederseniz bu tarz çekimleri paylaştığımızda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Bu yazımızı burada bitirirken unutmayınız ki:

Korunaklı bir yerde saklanan fotoğrafın ömrü insan ömründen daha fazladır. Bugün bizler için çok değerli olan şeylerin birkaç yıl sonra yüzüne dahi bakmayıp bir kenara fırlatacağız. Fotoğrafın değeri ise yıllar geçtikçe katlanarak artacak. Geriye dönüp baktığımızda elimizde biraz fotoğraf, biraz da unutulmaya yüz tutmuş  anılar kalacak.

Eğer bu yazının sonuna kadar geldiyseniz üst kısımda sizler için seçmiş olduğunuz çekimlerimizden bazılarını gördünüz. Ve bu tarzda fotoğraf çekimleri hoşunuza gittiyse BURAYA tıklayarak bizden de fiyat bilgisi alabilirsiniz. Kampanyalarımızdan haberdar olmak isterseniz BURAYA tıklayarak bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Eğer Belgesel Çekim değil de “Dış Çekim” veya “Save the Date Çekimi”  hakkında bizden fiyat almak isterseniz de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda da Kapadokya’da Düğün Fotoğrafı Çekimi konusunu ele alacağız.

Yaptığımız çekimler eğer hoşunuza gittiyse Düğün Fotoğrafçısı arayan dostlarınıza bizi önerirseniz çok seviniriz.  Sevgiyle kalınız. 

-VenusWedBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir